| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | |
sort ascending
ISU e cu noi

Marţi, 8 aprilie 2014, în incinta colegiului nostru s-a desfăşurat o simulare de incendiu. Elevii şi cadrele didactice au fost instruite de cadre specializate de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bacău.

Istrate-Ștefănescu Adriana

Clasa I

Istorie

26 noiembrie 2015, orele 14-16 a avut loc la Colegiul Naţional „Ferdinand I” activitate de cerc pedagogic-licee, disciplina istorie.

Responsabil cerc pedagogic, prof dr. Nicoleta Zărnescu

Profesori Liceu gazdă: inspector Mihăilă Radu, prof. Savin Mihaela

Activitatea a decurs altfel decât obişnuitele întâlniri între profesori. Am dorit ca la această şedinţă să participe şi elevii pentru a realiza o dezbatere liberă pe un subiect fierbinte din istoria recentă - "Refugiaţii Orientului-dramă sau provocare pentru europeni?"

Istoric pe scurt

Printre unităţile şcolare din judeţ şi din ţară, Colegiul Naţional "Ferdinand I" se bucură de un renume de excepţie, ca urmare a unei evoluţii în timp de-a lungul a 142 ani de existenţă, în care şi-a conturat identitatea. Este drumul parcurs de Gimnaziul clasic din 1867 la Colegiul Naţional de astăzi.

Istoric

În urma demersurilor făcute de Gheorghe Lecca, Prefect de Bacău, Ministerul Cultelor şi Înstrucţiunii publice, anunţă într-o telegramă din noiembrie 1867 înfiinţarea Gimnaziului Clasic (de băieţi) din Bacău.

Iorga Ghiorghi

Inspector şcolar pentru implementarea descentralizării instituţionale la IŞJ Bacău

Pages