Limba engleză

Catedra de engleza este formata din cadre foarte bine pregatite si motivate. De-a lungul anilor, ca rezultat al muncii sustinute a membrilor acestei catedre, au fost obtinute premii la nivel national de catre multi elevi ai liceului (Stefana Cojocaru, doua premii nationale, Mihaela Boca, un premiu national, Mara Ionescu Ambrosie, trei premii nationale, Florina Nastase, doua premii nationale, Ioana Taraboante, doua premii nationale) precum si nenumarate premii la nivel judetean si la concursuri cum ar fi Cangurul, Spoken English, Public Speaking (Ana-Maria Iaru- premiu international) etc. De asemenea echipele de teatru ale scolii au castigat premii la concursul de Drama din Iasi.

Au fost organizate spectacole prin munca sustinuta a intregii catedre, tabere in tara si in strainatate, proiecte de infratire cu scoli din Berlin, Emmen( Olanda), Rennes( Franta), care au contribuit la schimbarea imaginii Romaniei in aceste tari. Membrele catedrei au pregatit intens elevii pentru a trece examene cu valoare internationala FCE, CAE, CPE precum si IELTS, BEC, etc. Ne propunem in continuare sa acordam aceeasi atentie bunei pregatiri a elevilor pentru a face fata cu succes examenelor de limba engleza si pentru a putea aplica pentru burse in strainatate.