Concurs Naţional Interdisciplinar de Matematică şi Fizică „Vrănceanu-Procopiu”, ediţia a XXI-a, 5-8 dec. 2019

Publicat de staff la 06 Decembrie 2019   
Invitaţie Afiş concurs

DE LA (-,+), LA DRUMUL CĂTRE  STELE

       Elevii participanţi la Concursul Naţional Interdisciplinar de matematică şi fizică „Vrănceanu Procopiu” (perioada 6-8 decembrie 2019), concurs cuprins în Calendarul competiţiilor şcolare, finanțate de către M.E.N. – 2019, Anexa nr. 4 la OMEN nr. 3016/09.01.2019, însoţiţi de membrii Comisiei Centrale, prof. Elisabeta Ana Naghi - preşedinte executiv - M.E.C., şi prof. dr. Ovidiu Buhucianu - inspector şcolar la I.Ş.J. Bacău, au participat, cu mic cu mare, la o prezentare de excepţie a cerului de către domnul prof. Anghel Radu- muzeograf, la observatorul astronomic „Victor Anestin” din Bacău.

Drumul spre reuşita elevilor, coordonaţi de profesorii lor şi sprijiniţi necontenit de părinţi, a fost unul anevoios, cu surprize, enigme, soluţii multiple, noi descoperiri, asemenea noilor tehnologii utizate în cercetarea spaţială, astfel încât, la întoarcerea din călătoria spațială imaginară din planetariu, la avizierul Colegiului Naţional „Ferdinand I” Bacău erau afișate rezultatele parțiale ale concursului.