Proiect european MULTI 2017

Publicat de staff la 19 Iulie 2017

În perioada 16.07-30.07.2017, 14 elevi ai  Colegiului Național “Ferdinand I Bacău” și cele două cadre didactice coordonatoare, prof. Oana Briahnă și prof. Cosmina Diaconu, sunt gazdele unui grup de elevi din Oberhausen, Germania, însoțiți de doi membri ai Primăriei Municipale. Activitățile fac parte din proiectul european MULTI 2017 care continuă o rodnică și lungă colaborare începută în 2006 de către Oana Briahnă. Proiectul urmărește să ofere elevilor participanți educație civică și susținere socială, să promoveze competitivitatea, creativitatea, toleranța și responsabilitatea socială în activitățile civice.

În program sunt prinse activități care s-au bucurat de fiecare dată de entuziasmul participanților: ateliere de picture/robotică, ore de dans, tenis, judo, vizite în puncte cheie din oraș,  excursii. De asemenea, gazdele au pregătit oaspeților și alte surprize, tocmai pentru a le oferi acestora posibilitatea de a cunoaște tradițiile țării noastre, de a se bucura de ospitalitatea românească.

https://www.facebook.com/MULTI-2017-BAC%C4%82U-819177331574352/