Săptămâna Educației Globale

Publicat de staff la 27 Noiembrie 2014

„Securitatea alimentației” a fost sloganul sub care, pe parcursul săptămânii 17- 21 noiembrie, „Săptămâna Educației Globale”, elevii și cadrele didactice de la Colegiul Național „Ferdinand I” au desfășurat o varietate de activități menite să promoveze valori și atitudini ale unui stil de viață sănătos. Temele asociate au fost responsabilitatea socială, conservarea hranei, protecţia consumatorului, alimentaţia raţională, apa şi hrana sănătoasă, calitatea produselor alimentare.

Activitățile, coordonate de către profesorii Bran Simona, Mușat Mirela, Grozav Nicoleta, Ciuche Gabriela, Stanciu Florentina, Popa Roxana, Vătămănescu Margareta, Maria Ojog, Frânculescu Cristina, Diaconu Cosmina, Roșioru Daniela și Roxana Malic, au cuprins seminarii de informare pentru elevi, campanii de conştientizare, expoziție cu vânzare de produse culinare bio urmată de un eveniment caritabil, expoziţie de afișe, producere de materiale cu caracter literar și informativ, dramatizări, concursuri de cunoștințe din domeniul alimentatiei sanatoase și competitii de măiestrie culinară.

Temele vor fi abordate și în cadrul unor întâlniri cu specialiști în nutriție, întâlniri ce vor continua în săptămâna 24 - 28 noiembrie.