Simpozionul Omagial Judeţean „Sfinţii Martiri Brâncoveni – Martori şi mărturisitori”

Publicat de staff la 27 Noiembrie 2014

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca în Patriarhia Română anul 2014 să fie Anul omagial euharistic şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni, evenimente îmbrăcate în straiele de sărbătoare ale Simpozionului Omagial Judeţean intitulat „Sfinţii Martiri Brâncoveni – Martori şi mărturisitori”.

Simpozionul s-a desfăşurat în perioada 1 octombrie-10 noiembrie cu binecuvântarea Preasfinţitului Episcop Ioachim Băcăuanul, în 14 instituţii de învăţământ din Bacău (Colegiile Naționale „Ferdinand I”, „Vasile Alecsandri”, „George Apostu”, „Ion Ghica”, „Gheorghe Vrânceanu”, „Henri Coandă”, „Ștefan cel Mare”, Școlile „Al. I. Cuza”, „Dr. Al. Șafran”, „Constantin Platon”, „Mihail Sadoveanu”, „Mihai Drăgan”, „Spiru Haret” și Palatul Copiilor), având ca parteneri Fundaţia „Episcop Melchisedec” Filiala Bacău, Parohia Ortodoxă Lazaret, Primăria Bacău şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Bacău.

Elevii au putut aduce propriul prinos de cinstire Sfinților Brâncoveni în cadrul acestui simpozion, prin intermediul concursurilor de eseuri, poezii religioase, și pictură, și nu în ultimul rând participând la concursul multimedia intitulat „File de acatist”, creațiile fiind jurizate la Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău.

La finalul acestui simpozion s-au numărat peste 90 de cadre didactice și 4000 de elevi participanți, din care 400 de elevi au fost evidențiați în cadrul concursurilor amintite. Cele mai frumoase creaţii au fost premiate în seara zilei de luni, 10 noiembrie, la Teatrul de Vară din Bacău şi vor fi prezentate publicului larg în cadrul unei expoziţii. Momentul culminant al serii a fost punerea în scenă a piesei de teatru „Plecare fără de sfârşit” de actorii de la Compania de Teatru „Civic Art” din Bucureşti. Preasfinţitului Ioachim Băcăuanul a numit evenimentul ca fiind „o veritabilă cateheză culturală, o mărturisire de credinţă ortodoxă dar şi o lecţie de patriotism autentic”.