Videoconferință cu Ambasada SUA pe tema corupției

Publicat de staff la 16 Ianuarie 2015

CCD Bacău a reluat, la Centrul „American Corner”, seria de videoconferinţe, organizate în colaborare cu Ambasada SUA la Bucureşti.

Prima s-a desfăşurat joi, 15 ianuarie, începând cu ora 14:15, tema propusă fiind, „Banii negri”.

Aceasta a fost susţinută de Marisa MacIsaac, diplomat, ataşat politic, la ea participând 30 de liceeni, de la Colegiul Economic „Ion Ghica” Bacău, coordonaţi de prof. Mihaela Atodiroaei, Iuliana Botezatu, Alina Dobre şi de la Colegiul Naţional „Ferdinand I” Bacău, coordonaţi de prof. Lucica Ciupercă.

În cadrul activităţii a fost vizionat filmul documentar „Black Money”. Pelicula, prin vocea lui Lowel Bergman, corespondentul de investigaţii de la Frontline, analizează lumea internaţională întunecată a luării de mită. El prezintă modul în care corporaţiile internaţionale folosesc ilegal fonduri obscure, companii de faţadă şi plăţi secrete, ca modalitate de creştere a profiturilor, sau de finanţare a unor afaceri ilegale.

Ca studiu de caz, a fost invocată afacerea Al Yamamah, care a vizat vânzările de arme la nivel înalt, între Marea Britanie şi Arabia Saudită.

În documentar sunt redate ştiri, procese, documente şi interviuri în care apar reprezentanţi ai CIA, FBI, procurori, magistraţi, oameni politici de prim rang, consilieri, dar şi jurnalişti.

Proiecţia a fost urmată de o sesiune de discuţii şi dezbateri, moderată de Marisa MacIsaac, ocazie cu care elevii au analizat informaţiile obţinute, au împărtăşit opinii şi, bineînţeles, au tras concluzii.