Mesaje ale foştilor absolvenţi

Publicat de staff la 23 May 2014

Mesaj Fînaru Andrei – student la informatică, University of Cambridge, Anglia

Mesaj Bora Florin – New York, S.U.A.

Mesajul a doi arhitecţi – Shanghai, China

Mesaj Stan (Black) Elena – medic stomatolog, Lynchburg, Virginia, S.U.A.

Mesaj Zahariuc Adrian – doctorand în matematică, Harvard University, S.U.A.

„Chiar dacă perspectiva mea asupra concursurilor şcolare s-a schimbat în timp într-o anumită măsură, interesul şi lecţiile învăţate din pregătirea şi participarea la olimpiade au rămas valabile. Cu toate acestea, cea mai importantă lecţie învăţată în cei opt ani petrecuţi la Colegiul „Ferdinand” este una pe care nu am găsit-o scrisă nicăieri. Această lecţie este amintirea sentimentelor pe care le ai când descoperi frumuseţea unui domeniu, când lucrezi cu pasiune, sau când reuşeşti să (re)descoperi o idee importantă. Indiferent de domeniul şi natura concursurilor la care aţi participat şi obţinut premii, sunt convins că fiecare din voi cunoaşte aceste senzaţii la fel de bine ca mine şi că acestea vă vor însoţi, vor continua să vă inspire şi vă vor reda motivaţia mulţi ani de acum înainte.”