Întâlnire cu Tedy Necula

Publicat de staff la 04 Ianuarie 2014

Pe data de 18 decembrie, regizorul filmului BA SE POATE, Tedy Necula împreună cu d-na Simona David Crisbăşanu, coordonatoarea proiectului care a stat la baza filmului au fost parteneri de discuţie, în amfiteatrul Colegiului Naţional „Ferdinand I” Bacău cu numeroşi elevi și profesori.

Concluziile întâlnirii au fost variate: elevii nu au motivații suficiente pentru a învăța, părinții sunt prea ocupați sa se mai ocupe eficient de educația emoțională a copiilor lor, profesorii folosesc metode de predare care nu prea mai sunt compatibile cu noile generații de elevi,  mulţi elevi nu au curajul de a pune sau de a-şi pune întrebări, nu ştiu ce vor de la viaţă sau au trasee profesionale prestabilite de adulţi.

Cei doi invitaţi au transmis elevilor să aibă curajul de a dori mai mult de la ei, să fie recunoscători pentru fiecare zi pe care o au de trăit,  să înveţe să dăruiască şi să împărăşească cu cei din jur bucuria vieţii, să îşi dorească să devină cei mai buni oameni care pot fi.

S-au stabilit întâlniri ulterioare de coaching atât pentru elevi cât și pentru profesori în vederea îmbunătățirii relației profesor-elev, a creșterii gradului de satisfacție atât al elevilor cât și al profesorilor în raport cu ceea ce le oferă școala și procesul de educație.

Director,

prof. Mirela Berza