Lansare proiect schimb cultural cu un liceu din Japonia

Publicat de staff la 23 Mai 2016

Proiectul se adresează doar elevilor de 15-16 ani, elevi în clasele a VIII-a și a IX-a la Colegiul Național "Ferdinand I", care doresc să participe la un schimb de experiență cu elevi de aceeași vârstă de la Liceul Koishikawa, din Tokyo. În această primă etapă, elevii vor comunica pe wordpress.com și pe skype, discutând teme de interes comun, dar și având acces la cursuri de cultură și civilizație japoneză /românească. Ca element de noutate, elevii japonezi s-au înscris, la începutul anului școlar (aprilie 2016), la un curs opțional de cultură și civilizație românească, din conținutul căruia vor avea examen la sfârșitul anului școlar.

Preselecția se organizează în urma trimiterii unui CV și a unui articol de 200 de cuvinte intitulat WHY JAPAN? (DE CE JAPONIA?), prin care elevii interesați își motivează participarea la proiect. 

CV-urile și articolele se trimit la adresa glaslau@yahoo.com

Selecția celor 10 participanți se face în urma unui interviu care va avea loc sâmbătă, 28 mai 2016, ora 12, la sediul ALUMNI FERDINAND.

Galerie foto