Mesajul conducerii colegiului la începutul anului şcolar 2020-2021

Publicat de staff la 12 Septembrie 2020


Dragi elevi şi părinți,

       Este un început "altfel" al școlii, după cum vedem și simțim cu toții. Și pentru că este așa, și noi, profesori, părinți, elevi va trebui să abordăm cotidianul educațional altfel! Mai atent, mai implicat, mai serios și mai conștiincios! Deopotrivă, noi toți! Procesul de învățare trebuie să continue! Aceasta este deviza noastră! Pentru a duce la îndeplinire acest obiectiv, este, mai întâi de toate, necesar să respectăm cu strictețe normele igienico-sanitare și cele comportamentale, pentru o bună desfășurare a programului școlar!

       Am ales varianta "hibrid" pentru siguranța noastră, elevi și profesori, dar și pentru a oferi tuturor posibilitatea de a intra în contact cu profesorii lor. În baza reglementărilor în vigoare, am acționat cu toate posibilitățile pe care le avem, să creăm spațiul educațional optim pentru desfășurarea programului școlar. Fiți convinși că tot personalul didactic și auxiliar/nedidactic depune eforturi maxime pentru ca educația să continue, pentru ca noi toți să fim în siguranță și să optimizăm resursele pe care le avem. Este momentul să dăm dovadă de înțelepciune, unitate, maturitate și empatie, în această perioadă dificilă! Este extrem de important să îi educăm pe copii să respecte măsurile igienico-sanitare, de distanțare și să nu inducem teama, frustrarea și gândurile negative. De aceea, este important ce/cum le transmiteți și dumneavoastră, ca părinți, starea de bine. Cu toții avem temeri, dar ÎMPREUNĂ trebuie să facem eforturi de a le depăși,  pentru a fi bine. Să fim optimiști și cu simț de răspundere!

Aveți încredere în cancelaria Ferdinand! Suntem alături de dumneavoastră și copii!

Vă dorim multă sănătate, încredere și putere!

 

Cu prețuire, echipa managerială

        Director, prof. NICU HARASEMCIUC ; Director adjunct, prof. dr. NICOLETA ZĂRNESCU