| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | A | B | C | D | E | F | G | H | I | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | |
sort descending
Lansare proiect schimb cultural cu un liceu din Japonia

Proiectul se adresează doar elevilor de 15-16 ani, elevi în clasele a VIII-a și a IX-a la Colegiul Național "Ferdinand I", care doresc să participe la un schimb de experiență cu elevi de aceeași vârstă de la Liceul Koishikawa, din Tokyo. În această primă etapă, elevii vor comunica pe wordpress.com și pe skype, discutând teme de interes comun, dar și având acces la cursuri de cultură și civilizație japoneză /românească.

The Hour of Code

Hour of Code (http://ro.code.org/learn) este un proiect remarcabil. Poate naște pasiuni sau ne poate face pur și simplu să înțelegem mai ușor și mai bine lumea în care trăim. Nu e nevoie de cunostințe speciale, e distractiv, iar câștigul este extraordinar. Copiii și tinerii de astăzi sunt captivați de tehnologie și își petrec ore în șir în fața unui computer, a unei tablete sau a unui telefon.